Úroková sazba je jedním z hlavních atributů hypotečních úvěrů. Slouží jako jeden z předních (nikoliv jediným) ukazatelů, do jaké míry je hypotéka pro žadatele výhodná. Je to v podstatě cena za poskytnutí finančních prostředků bez dalších nákladů (poplatků) vyjádřená v procentech za určité období (obvykle jeden rok), kterou se dlužník zavazuje věřiteli platit.
Její výši ovlivňuje několik faktorů:
● měnová politika centrální banky
● bonita klienta (klientova schopnost splácet) – rizikovost úvěru
● doba splatnosti úvěru
● výše LTV
● účel a typ úvěru
● typ úrokové sazby
● pojištění dlužníka
● míra inflace
Úrokové sazby dělíme na několik druhů. Nás ale bude zajímat jejich členění podle fixace. Podle ní dělíme úrokové sazby na fixované a variabilní (floatové).
1. Fixovaná úroková sazba – její výše se po dobu splácení v předem stanoveném časovém období (fixní období) nijak nemění.
2. Variabilní (floatová) úroková sazba - její výše se mění v závislosti na stávající situaci na trhu, kterou ovlivňují úrokové sazby stanovené ČNB.
U variabilních hypoték se tak výše úrokové sazby mění každý měsíc, ať už nahoru nebo dolů. To v praxi znamená, že při poklesu úrokových sazeb bude vaše měsíční splátka nižší a přirozeně také naopak. Výhodou hypoték s variabilní sazbou je především nižší úroveň úrokové sazby než u fixních sazeb. V současné době, kdy jsou úrokové sazby na velmi nízkých úrovních, ale nejsou variabilní úrokové sazby příliš využívané.
Pro sjednání floatové hypotéky je velmi doporučeno mít alespoň základní přehled o situaci na finančních trzích. Variabilní hypotéky jsou spíše vhodné pro klienty, kteří disponují dostatečnou finanční rezervou a případné navýšení úrokových sazeb jim nebude působit potíže.