Jaké jsou nevýhody variabilní hypotéky?
Úroková sazba variabilní neboli floatové hypotéky se mění podle aktuální situace na finančním trhu, která se odvíjí od úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Pokud úrokové sazby klesají, zaplatíte nižší splátky. Variabilní hypotéka je tedy výhodnější v době, kdy úrokové sazby klesají nebo alespoň stagnují.
Jaké jsou nevýhody variabilní hypotéky?
Hlavní nevýhodou variabilní hypotéky je měnící se výše úrokové sazby potažmo měsíční splátky. Pokud úroková sazba ČNB vzroste, budete platit vyšší měsíční splátky. S variabilní hypotékou je tedy spojena určitá nejistota a vysoké riziko. Variabilní sazba se totiž může dostat i nad úroveň fixních sazeb. Variabilní hypotéka je proto vhodnější především pro klienty, kteří mají určité finanční rezervy.
Variabilní hypotéky mají ale i své výhody
Úroková sazba variabilní hypotéky bývá zpravidla nižší než u hypoték s fixovanou úrokovou sazbou. Pokud úroková sazba ČNB klesne, budete platit nižší měsíční splátky a na hypotéce přeplatíte méně. U hypotéky s variabilní úrokovou sazbou navíc rychleji splácíte jistinu úvěru. Obecně se variabilní sazba doporučuje pro hypotéky s velmi dlouhou dobou splatnosti.
Většina bank umožňuje zdarma kdykoliv změnit variabilní úrokovou sazbu na fixní úrokovou sazbu. Variabilní hypotéky nenabízí všechny banky.