V jakém případě se vyplatí refinancovat a kdy vás to poškodí?
Nejčastější důvody pro refinancování hypotéky:
1. Možnost vyjednat si nižší úrokovou sazbu – refinancování se vyplatí klientům, kteří si zafixovali úrokovou sazbu v době, kdy byly úrokové sazby na vyšších úrovních. Pokud chcete pouze snížit stávající úrok na hypotéce, tak to lze v převážné většině případů zajistit u stávající banky. V současném velmi konkurenčním prostředí banky nechtějí přicházet o klienty. Nejefektivnější cestou jak získat nižší úrok je proto předložit stávající bance konkrétní konkurenční nabídku a zjistit, zda je schopna poskytnout obdobnou nabídku. Pokud pro vás není nabídka konkurenční banky výrazně zajímavější, tak se většinou vyplatí zůstat u stávající banky.
2. Nespokojenost s podmínkami stávajícího úvěru – důvodem k refinancování může být i nespokojenost s měsíčními poplatky, přístupem banky či dalšími smluvními podmínkami.
3. Prodloužení doby splácení – rozložením úvěru na delší časové období si můžete snížit výši měsíční splátky a ulevit tak vašemu rodinnému rozpočtu.
4. Navýšení úvěru – díky refinancování můžete navýšit úvěrový rámec, pokud potřebujete peníze navíc například na rekonstrukci.
Refinancování se ve většině případů vyplatí. Nevyplatí se především v době, kdy jsou úrokové sazby příliš vysoké. V takovém případě je dobré refinancování o pár měsíců odložit.
Nejvýhodnější je refinancovat na konci fixačního období. Zákon o spotřebitelském úvěru platný od roku 2016 ale zatím umožňuje refinancování i dříve. V takovém případě zaplatíte u většiny bank pouze účelně vynaložené náklady.